
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.78 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150.1 kV |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 45164
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13278
Ext.Price$1.13278
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13278 | $1.13278 |
| 10 | $0.98916 | $9.89160 |
| 25 | $0.69671 | $17.41775 |
| 50 | $0.49073 | $24.53650 |
